Історія Краснограду

Історія Запорізької Січі

У кінці XVI століття Запорізька Січ вже мала статус військово-адміністративного утворення. Її територія охоплювала величезні простори степової частини України, включно з укріпленим поселенням на території сучасного Краснограда, відомим у другій половині XVII століття як Пархомові Байраки. Ця назва походить від імені Пархома, сотника Полтавського полку, який керував поселенням. «Байрак» в турецькій мові означає «прапор». У 1686 році Пархомові Байраки стали частиною Запорізької Січі під протекторатом Московського царства. На їх базі згодом було засновано Бельовську фортецю — десяту у ланцюзі укріплень Української лінії.

Бельовська фортеця

Заснована у 1731 році як десята фортеця Української лінії оборонних зміцнень, Бельовська фортеця розташовувалася на території сучасних Харківської та Дніпропетровської областей. Ця оборонна лінія була споруджена за розпорядженням імператриці Анни Іоанівни. Фортеця, закладена 11 серпня 1731 року та завершена 20 жовтня 1733 року, отримала свою назву від міста Бельов, звідки прибув гарнізон. З часом біля фортеці виникло містечко, яке в народі отримало назву “містечко при Бельовській фортеці”.

У 1775 році імператорським указом була створена Азовська губернія, що включала Катерининську та Бахмутську провінції, з центром у місті-фортеці Бельовській. Ревізія 1775 року зафіксувала населення Катерининської провінції та запорізьких земель, включених до складу губернії.

Костянтиноград

У 1784 році, під час проїзду Імператриці Катериною Великою, містечко при Бельовській фортеці отримало статус міста та було перейменоване на честь її онука Костянтина у Костянтиноград.

На середину XIX століття місто мало кілька храмів, цегляних і дерев’яних будівель, було затверджено герб міста. Кількість населення та господарств, церкви, школи, промислові підприємства та ярмарки вказують на розвиток міста до кінця XIX століття.

Красноград

У 1923 році, відповідно до постанови, місто та повіт були перейменовані в Красноград і Красноградський. У цей же період була введена українізована назва Червоноград. У 1932 році було створено п’ять областей УСРР, землі колишньої Полтавської губернії були розділені між декількома областями, в тому числі Харківською, до складу якої увійшов Красноградський район.

Важливими подіями в історії міста є Голодомор 1932—1933 років, окупація нацистськими військами у 1941 році та звільнення міста радянськими частинами у 1943 році.

Прокрутити вгору